Problemy z przerostem migdałków podniebiennych zwykle dotyczą dzieci i zaczynają się w wieku żłobkowym i przedszkolnym. Najczęściej są konsekwencją zetknięcia się dziecka z większą niż dotychczas ilością patogenów. Jakie objawy mogą wskazywać na powiększenie trzeciego migdała i jakie są możliwe negatywne skutki jego przerostu? 

Czym jest trzeci migdał?

Migdałki podniebienne, w tym trzeci migdał, stanowią część układu odpornościowego i są zlokalizowane na tylnej ścianie gardła, za podniebieniem. Niewielkie skutecznie chronią organizm przed infekcjami, powiększone natomiast mogą być przyczyną (często poważnych) problemów zdrowotnych. Jakie objawy świadczą o przerośnięciu trzeciego migdała?

Trzeci migdał – objawy, które powinny niepokoić

Przerośniętego trzeciego migdała nie da się zdiagnozować samodzielnie, niemniej warto mieć świadomość, jakie objawy mogą świadczyć o problemie. Do wizyty u specjalisty rodziców powinno skłonić nie tylko częste zapalenie zatok, ale także:

– kaszel i chrząkanie,

– chrapanie i spanie z otwartą buzią i/lub oddychanie przez otwarte usta,

– katar spływający po tylnej ścianie gardła,

– mowa nosowo-brzęcząca i trudność z wyartykułowaniem niektórych głosek, 

– częste infekcje dróg oddechowych, zwłaszcza górnych,

– zmęczenie,

– pogorszenie słuchu, nierzadko prowadzące do stałego uszkodzenia. 

Trzeci migdał ze względu na negatywne niepożądane skutki wymaga interwencji lekarza

W przypadku wystąpienia objawów trzeciego migdała, konieczna jest konsultacja laryngologiczna. Pamiętaj, że z wizytą u specjalisty nie warto zwlekać – głównie ze względu na możliwość pojawienia się negatywnych niepożądanych skutków powiększenia migdałków podniebiennych. Do występujących najczęściej należą nawracające infekcje dróg oddechowych, zwłaszcza górnych, niedrożność nosa (objawiająca się głównie przez chrapanie i niebezpieczne bezdechy senne) i powiększone węzły chłonne, mówienie przez nos, a także – choroby uszu i pogorszenie słuchu oraz niewłaściwy rozwój szczęki i podniebienia. Warto mieć świadomość, że oddychanie przez otwarte usta powoduje wysychanie szkliwa, a w konsekwencji – rozwój próchnicy. Co więcej, dzieci, u których zlekceważono objawy przerostu trzeciego migdała mogą zmagać się z opóźnieniem intelektualnym i fizycznym. 

0 Comments

Leave a Comment