Notariusz to osoba uprawniona do bycia świadkiem podpisywania dokumentów i składania oświadczeń pod przysięgą. Podpis notariusza, zwany pieczęcią notarialną, stanowi dowód, że osoba podpisująca dokument wie, co robi i że dokument jest autentyczny. Notariusze to zazwyczaj prawnicy lub inne osoby ze specjalnym wykształceniem prawniczym.

Czy potrzebuję notariusza kupując mieszkanie?

Kupno mieszkania to jedna z największych inwestycji w życiu człowieka. Ważne jest, aby notariusz był obecny, aby upewnić się, że proces przebiega sprawnie, a wszystkie szczegóły są udokumentowane. Notariusz upewni się, że nieruchomość została legalnie zarejestrowana i nie została sprzedana nikomu przed Tobą. Sprawdzają również, czy na nieruchomości nie są zaległe podatki, kredyty hipoteczne lub pożyczki. Notariusz może zostać poproszony o dostarczenie zaświadczenia potwierdzającego autentyczność dokumentu. Mogą również zaświadczyć, że dana osoba jest tym, za kogo się podaje, porównując swój podpis z podpisem w rejestrze. Notariusz może również udowodnić, że dokument został sporządzony w jego obecności i we wskazanym w nim terminie.

Notariusz jest osobą trzecią, która jest odpowiedzialna za sprawdzenie, czy sprzedający ma prawo do sprzedaży nieruchomości. Notariusz zweryfikuje również, czy nabywca ma prawo do kupna i przejęcia na własność nieruchomości.

Jeśli kupujesz nieruchomość, będziesz musiał zapłacić za notarialne poświadczenie, a jeśli sprzedajesz, to od Ciebie zależy, czy chcesz zapłacić za tę usługę.

0 Comments

Leave a Comment