Chociaż adenotomia najczęściej jest przeprowadzana u dzieci, zdarza się, że zabiegowi poddają się również dorośli. Czym jest zabieg usunięcia trzeciego migdała, jakie objawy decydują o konieczności jego przeprowadzenia, a kiedy jest to niemożliwe? Poniżej znajdziesz szereg praktycznych informacji.
Adenotomia, czyli zabieg usunięcia trzeciego migdała. Na czym polega?
Operacyjne usunięcie trzeciego migdałka przeprowadza się wówczas, gdy ten daje specyficzne i uciążliwe objawy. Zabieg polega na wycięciu przerośniętej tkanki chłonnej z części nosowej gardła, jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym (w pełnej narkozie) i trwa najczęściej około 30 – 40 minut. Okres rekonwalescencji po adenotomii najczęściej wynosi od 7 do 10 dni i wymaga przestrzegania odpowiedniej diety.
Jakie objawy daje trzeci migdał? Sprawdź, kiedy udać się do specjalisty
Trzeci migdał u dzieci daje specyficzne i uciążliwe objawy, nie może być jednak zdiagnozowany samodzielnie. Niepokój rodziców powinny wzbudzić stałe oddychanie przez otwarte usta (również w czasie snu), chrapanie i bezdech śródsenny (dziecko na krótko przestaje oddychać), nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, ostre i podostre zapalenie ucha środkowego oraz problemy z koncentracją. Wśród pozostałych objawów trzeciego migdała wymienia się bóle głowy, niewyraźną mowę i pogorszenie słuchu.
W przypadku dorosłych adenotomia jest zalecana, jeśli dodatkowo wystąpią ograniczenie drożności nosa, zmiana barwy głosu, zaburzenia oddychania w trakcie snu, upośledzenie węchu i zmiany w ukształtowaniu twarzoczaszki.
Zabieg usunięcia trzeciego migdała – wskazania i przeciwwskazania
Głównym wskazaniem do usunięcia trzeciego migdała jest wystąpienie objawów wymienionych powyżej. Zdarza się jednak, że mimo ich pojawianie się, adenotomia nie może być przeprowadzona. Przeciwwskazaniem do zabiegu są ostra infekcja dróg oddechowych, rozszczep podniebienia, podśluzówkowy rozszczep podniebienia (może objawiać się rozdwojeniem języczka) skaza krwotoczna oraz przeciwwskazania do zastosowania znieczulenia ogólnego. Zabieg nie jest zwykle przeprowadzany u dzieci poniżej trzeciego roku życia, niemniej o tym ostatecznie decyduje lekarz, uwzględniając również objawy, jakie daje trzeci migdał.